اطلاعات تماس

این سایت توسط فاطمه افتخاری و شهناز خبره دست  با هدف معرفی و توسعه  ورزشهای هوایی در کشور ، طراحی و راه اندازی گردیده است . 

 

info@flytime.ir

نورا نراقی


بیوگرافی
۹ خرداد ۱۳۶۷ در تهران در خانواده ای که پدر و مادرم هر دو موتور سوار بودند به دنیا آمدم. پدرم مهرشاد نراقی قهرمان موتورسواری ایران (از میانه دهه ۱۳۵۰) بودند که علاقه به موتورسواری را در من برانگیختند و مادرم به طور تفریحی به این ورزش میپرداختند. در چهار سالگی برای نخستین بار به تنهایی یک موتور 50 سی سی را به کمک پدرم راندم و زیر نظر پدرش آموزش را شروع کردم. پس از آن پیوسته به تمرین موتورسواری ادامه دادم. در سنین هشت تا ده سالگی دو بار در مسابقاتی که برای پسر ها برگزار شد شرکت و هر دو بار نفر سوم شدم. بعد از آن اجازه ورود به مسابقات و اجازه وروز به پیست های رسمی از من صلب شد. با اینکه متاسفانه فدراسیون امکاناتی در اختیار بانوان قرار نمیداد به تمرینات شخصی خودم ادامه دادم. ۸ آبان ۱۳۸۸، در اولین دوره مسابقات قهرمانی موتورکراس بانوان ایران که در پیست موتورسواری پارک کوهسار تهران برگزار شد شرکت کردم و موفق شدم مقام اول را به‎دست آورم. یک سال پس از قهرمانی در ایران و بازتاب این مسابقه در جهان، در سال ۲۰۱۰ (میلادی)، به دعوت اشلی فیولیک (قهرمان موتور کراس زنان جهان، از آمریکا) به عنوان تنها زن موتورسوار در تاریخ ایران به مسابقات WMA آمریکا که با پشتیبانی مالی انجمن موتورسواران آمریکا، AMA، برگزار می‎شود راه پیدا کردم. در همان سال، به تالاهاسی، فلوریدا رفتم و پس از گذراندن دوره آموزشی نزد استفی بائو، قهرمان (ایتالیایی) موتور کراس زنان جهان، گواهینامه بین‎المللی مربی‎گری موتور کراس را دریافت کردم.

 

 

1 

   

نورا نراقی نوشته فاطمه افتخاری( خلبان پاراگلایدر)

 

من با زنان و مردان ورزشکار و قهرمان زیادی دیدار کردم بیوگرافی های زیاد ازشون گرفتم یا باهاشون مصاحبه کردم. اما راجع به هیچ کدومشون ننوشتم. تا امروز هیچ کس رو توصیف نکردم اما دوست دارم راجب نورا ، این قهرمان و دوست جدیدم بنویسم.

اولین ملاقات من با نورا یکی از تجارب هیجان انگیزه سالم شد! البته توجه کنید که زندگی من پر از هیجان، سرعت و تجارب جدیده! با این حال اون روز برای من حسی متفاوت و به یاد ماندنی داشت. صبح رسیدم دم خونشون. مادر زیبا و بینظیرشو دیدم. دو تا موتور کراس اوردن بیرون. مادرش سوار یکی شد و رفت و  نورا سوار موتور 450 زرد رنگ شد و بمن گفت بیا بالا.

من زیاد سوار موتور شدم هم به عنوان راننده و هم پشت سر موتور سواران خوب. اما مسیر اون روز تا پیست همراه نورا تجربه ای متفاوت بود.

نورا همون طور بود که قبلا از صداش شناخته بودم. زیبا، محکم، جسور، متین و خانم! بیشتر از اونچه معمولا در زنان ورزشکار اون هم ورزش های سرعتی دیده بودم خانم بود. ساده بود و جزو محدود زنانی که در برقراری ارتباط باهاشون مشکل نداشتم. هر چه میگفت واقعا به همون فکر میکرد و ذهن و روح و تجاربش بزرگتر از سنش بود.

نورا آرمان گرا و در عین حال واقع بین بود. آرزوهای زیادی برای زنان داشت و وقتی حرف میزد حس میکردم چقدر این آدم رو درک میکنم. چقدر تجربه هاش مثل منه... چقدر جنگیده... چقدر قویه.

چشماش انعکاس دهنده یه دریای پر تلاطم در درونش بود اما وقتی ازش جدا می شدم یه حس از خودش بهم داده بود. آرامشش رو.


بخش هایی از گفتگوی من با نورا نراقی قهرمان موتور راس زنان ایران:


- نورا جان به چه ورزش هایی علاقه داری؟
تنیس، پینگ پنگ، شنا، اسکیت و والیبال رو امتحان کردم و موج سواری، سوار کاری و صخره نوردی رو دوست دارم به طور تفریحی و دوچرخه سواری داون هیل رو به طور حرفه ای دنبال کنم.


- آینده ی خودتو چه طوری تصور میکنی؟ نورا 20 سال دیگه کجاست؟
زیاد راجب آینده فکر یا تصمیم گیری نمیکنم. فعلا دوست دارم سواری کنم و آموزش بدم. اما دوست دارم در آینده یا یه رهبر بزرگ برای خانم ها و دفاع از حقوقشون باشم... یا یه زندگی رویایی و پر از تفریح و آرامش در کنار یه خوانواده شاد و مهربون داشته باشم.


- آگه میتونستی برگردی به گذشته چی رو تغییر میدادی؟ آیا مسیر رو همین طوری میرفتی؟ یه بانوی موتور سوار در ایران میموندی؟
هیچی رو تغییر نمیدادم. فقط بیشتر تلاش میکردم و همه چیز رو قوی تر و سریع تر انجام میدادم.


- قهرمان یعنی چی؟
قهرمان کسیه که بتونه آرزوهای دست نیافتنی بقیه رو عملی کنه. قهرمان کسیه که همه ازش به خوبی یاد کنن. کسی که بگه از پس همه چی بر میام و به بقیه همینو یاد بده و کمکشون کنه که در ذهن و قلبشون همین حسو کنن. حس اینکه توانمندن.


- تو یه قهرمانی؟
دوست دارم که باشم. سعیمو میکنم.


- چه آرزویی داری؟
آرزوی ریز و درشت زیاد دارم. برای بعضیاشون صد سالی عمر کم میارم. ولی برای زنای کشورم آرزوی آزادی دارم. نه اون آزادی که در کشورای دیگه هست. منظورم آزادیه فکره.این که به آرزوهاشون فکر کنن. آزادانه و بدون هیچ محدودیتی.
حس کنن اگه همه جور امکاناتی براشون فراهم بودچی کار میکردن؟ و میخوام تو زندگیشون قبول کنن هیچ چیز و هیچ کس هرگز اجازه نداره اونارو از تلاش برای رسیدن به آرزو هاشون منع کنه. بدونن که این خودشونن که دارن این حق رو از خودشون میگیرن.


- نورا جان موتور سواری برای تو چه معنی داره؟
در زندگی من موتور برام یه معلم بوده و موتور سواری کلاس درس.من همیشه به شاگردام میگم که موتور سواری یه ورزش نیست، یه روش زندگیه. تک تک تکنیکای موتور سواری بمن درس زندگی داده.
 از اولین درس موتور سواری که به دور نگاه کردنه. بهم یاد داد همیشه از قبل تشخیص بدم که کجا دارم میرم؟  و مسیرمو قبل از رسیدن و از دور چک کنم و برسی کنم چه موانعی جلوی راهمه این از مهم ترین اصول موتور سواریه. همیشه باید به جلو نگاه کرد .
دیدم که هر چه مانعی که روبرومه بزرگتر باشه، بعد از پشت سرگزاشتنش احساس بهتری دارم. یاد گرفتم که در مقابل چالش ها و موانع زندگی هر چقدرم بزرگ نباید بترسم. با سرعت زیاد و قدرت و دقت اون مانع رو پشت سر بزارم همون طور که موتور رو محکم میگیرم و با قدرت و با گاز زیاد از روی مانع رد میشم. و اون لحظه که مانع رو در زندگی رو رد میکنم همون احساس خیلی خوب رو دارم.
یاد گرفتم که بعد از هر زمین خوردنی سریع بلند شم و ازون شکست بستری برای پیروزی ساختم و دوباره به جایگاهی که میخواستم برگشتم. و بلند شدن از شکست و تسلیم نشدن، خودش بزرگترین پیروزیه .
موتور بهترین دوستامو در سراسر دنیا بهم داده.اشلی فیولیک، استفی بائو و خیلی های دیگه. کسایی که تلاش کردن موانع زیاد زندگی رو پشت سر گذاشتن و رویاهاشونو تحقق بخشیدن. این که ادمای شبیه بهم از سراسر دنیا همدیگه رو پیدا میکنن و به هم کمک میکنن برام جالبه. با این همه فاصله ی زیاد میدیدم که بین ما تجربه های مشابه هدف های مشابه و احساسات مشترک هست و همین اشتراکات ادمارو بهم بیشتر نزدیک میکنه.
و خیلی تکنیکا و اتفاقات دیگه که روش زندگیمو بهم داد. مفهوم موتور سواری برای من اون چیزی هست که الان هستم. چیزای زیادی رو تو زندگیم از اطرافیانم، پدرم، مادرم، برادرم و مربیام یاد گرفتم اما بخش زیادی از زندگیم موتور سواری بوده. موتور سواری برای من نورا نراقیه یا نورا نراقی موتور سواریه.

 

دوست داری پرواز رو تجربه کنی؟ تنهایی یا با من؟

خیلی دوست دارم پرواز کنم ولی خیلی هم میترسم. البته نه اون قدر که منصرف بشم. میخوام امتحان کنم. ترجیحا دوست دارم با شما امتحان کنم نه تنها.

 

ممنون نورا جان به خاطر اینکه وقتت رو بمن دادی . امیدوارم با هم پرواز کنیم.

 
 
 

نظرات   

 
+1 #12 پروین فریدنی 1394-09-29 12:29
خوشحال شدم، از مشاهده ی حرکت شما در مسیر رستگاری و پیروزی.
امیدوارم ، این روش زندگی .، برای سایر بانوان میسر باشد تان بتوانند حرکت وسرعت را در پیگیری ودستیابی آرزوهاشان تجربه کنند.
نقل قول
 
 
+1 #11 مجتبی ابراهیمی 1394-09-29 06:11
از ابتدا که با خانم افتخاری اشنا شدم اطمینان داشتم که یکی از کسانی خواهد بود که میدرخشد حالا این این تلاش و کوشش ایشان برای اثبات توانایی خود و سایر خانم های درخشانی مانند نورای عزیز پیش بینی من رو به حقیقت نزدیک کرده از صمیم قلب ارزوی سر بلندی این نسل از غرور افرینان رو دارم
نقل قول
 
 
0 #10 MsM 1394-09-28 13:54
به شما افتخار میکنیم ما مادران ایران زمین...فاطمه جان و نورا جان :roll:
نقل قول
 
 
0 #9 fateme eftekhari 1394-09-27 19:19
بانوی عزیز شهرزاد نظیفی. اگه قرار بود تعریف کنم خیلی بیشتر باید میگفتم. واقعیت اینه که چون در متن بالا تمرکز توضیحاتم نورا بود به یک کلمه از شما بسنده کردم. بی شک شما یکی از محبوب ترین مادرانی هستید که میشناسم. و همون طور که به نورا گفتم بسیاری از موفقیت های نورا به نظر من به جز نقش مادری شما، حاصل نقش همراهی و رفاقت شماست که برای او ایفا شده. خدا شما رو برای نورا و نورا رو برای شما سالهای سال شاد و دلخوش حفظ کنه.
لازه به ذکره که وقتی فیلم هارو نشون میدادم و میگفتم ایشون مامانه نورا هستن!!! حد اقل پنج نفر گفتن ما هم ازین مامانا میخواستیم 8) :roll: :roll: :sigh:
نقل قول
 
 
+1 #8 fatima 1394-09-27 10:17
تو عزیزه دلمی نورا.درخششت همیشه تو همه میادین به خصوص موتوکراس دیده میشه دوستت دارم
نقل قول
 
 
+2 #7 شهرزاد نظیفی 1394-09-27 08:16
ممنون فاطمه جان از اینکه اینهمه لطف داشتی نسبت به ما و اینکه زحمت کشیدی واز راه دور برای ملاقات ما اومدی همه بانوان شجاع سرزمینم با ارزش هستند و همه توانمند فقط مهم قبول این توانمدی هستش و شما که با شجاعت در اسمان پرواز میکنی انشالله روزی برسه که در تمام رشته های ورزشی بانوان ما در دنیا مطرح باشن (راستی از اون جملتم خوشم اومد ازم تعریف کردی :oops: 8) )موفق باشید
نقل قول
 
 
+1 #6 نورا نراقی 1394-09-26 18:56
فاطمه جان بسیار از سوالات زیبا و عمیقت لذت بردم و بیشتر از اون از اینکه با یه همچین بانویه فعال و باهوشو با استعداد آشنا شدم بسیار خوشحالم و باعث افتخار من بود که من رو برای مصاحبه انتخاب کردی.
همچنین از دوستانی که این مسوصاحبه رو خواندن و برام پیام گذاشتن کمال تشکر رو دارم و خوشحالم که اینقدر به من روحیه و امید میدین برای ادامه :roll:
نقل قول
 
 
+1 #5 لیلا 1394-09-26 16:59
تو باعث افتخاری عزیزم... سربلند و پیروز باشی.
نقل قول
 
 
+1 #4 شیما.. 1394-09-26 16:38
نورای عزیز به وجود دخترانی چون شما در کشورم افتخار میکنم و از ته قلبم براتون آرزوی سلامتی و موفقیت دارم..♡
نقل قول
 
 
+1 #3 مژگان میل کاریزی 1394-09-26 09:06
آفرین...من همیشه این روحیه ها رو تشویق میکنم.این که کسایی هستن که تو مسیر زندگیشون خواسته هاشونو دنبال میکنن.
برای من این حرکات مثل انقلابه.از اون انقلاب هایی که دوست دارم.....
موفق و سالم باشین 8)
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی