اطلاعات تماس

این سایت توسط فاطمه افتخاری و شهناز خبره دست  با هدف معرفی و توسعه  ورزشهای هوایی در کشور ، طراحی و راه اندازی گردیده است . 

 

info@flytime.ir

عبور از اقیانوس آرام 1928

آيا تاكنون روياي اوج گرفتن در بالاي زمين و پرواز در ارتفاعات اسمان را داشته ايد؟

بسياري از ما تجربه اين پرواز خيالي را يك زماني داشته ايم ،اين آرزوي كودكانه به دوران بزگسالي منتقل شد و جرقه اي بود براي توليد اولين هواپيماها

ايده كاوش فضا به طور عميقي در آگاهي انسان ودر كساني كه شهامت بررسي ناشناخته ها را داشته اند ريشه دوانده بود . امروز مي خواهيم درباره يكي از آن كاشفان صحبت كنيم . ( سر چارلز كينگز فورد اسميت ) كه به خاطر خدمات هوانوردي لقب شواليه را گرفت و بعدها درجه افتخاري سرتيپ  نيروي هوايي سلطنتي استراليا را به دست آورد .سرچارلز جوانترين فرزند خانواده اي هفت نفره بود . او از همان ابتدا علاقه شديد به ماجراجويي داشت . و به خاطر ذات بچه گانه و مشتاقش معروف بود .وي هميشه پراز انرژي واماده بدست آوردن آنچه كه احتمالا ديگران آن را غير ممكن مي دانستند بود و خيلي زود لقب دلنشين چيلا به او داده شد .میل  صادقانه اش  به پيگيري يك حرفه محترم منجر به ثبت نام رشته دانشكده مكانيك و مهندسي در سيدني استراليا شد اما اين مطالعات رضايت خاطرش را فراهم نكرد . به خاطر اينكه هيجاني كه او در جستجويش بود به او داده نشد .اگرچه دانشجوي خوبي بود احساس كرد كه هنوز هدف زندگيش را دنبال نمي كند . در ان روزها موتور سواری بزرگترین منشا شادی برای او بود واغاز قرن بیستم بود وقتی جهان با اختراع  هواپیما شگفت زده شد در سال 1917 سر چارلز اولین پروازش را انجام داد

.درآن زمان ظاهر هواپیماها خیلی متفاوت تر از آنچه که اکنون هستند بود آنها از پارچه سیم والوار ساخته شده بودند  با اين وجود لحظه اي كه سرچارلز سوار اين وسيله شد متوجه شد كه سرنوشتش رقم خورده است او از فرط خوشحالي به والدينش نوشت من يك چيز را درمورد پرواز كشف كرده ام وآن اين است كه آينده من هر چقدر كه ارزش داشته باشد به آن مرتبط است . اين خلبان پيشگام تعهد واقعي به پرواز نشان داد .و فراتراز محدوديتهاي موجود رفت .او به عنوان خلبان يگان هوايي سلطنتي بريتانيا انتخاب شد بعدها سرچارلز كه دوستانش اسميتي مي گفتند در سن 20 سالگي به ايالت متحده نقل مكان كرد . در هاليوود براي كسب معاش او به عنوان يك خلبان نمايشي شروع به كار كرد اما به نظر مي رسيد كه اين مسير كاري براي او مناسب نيست . بنابراين كارش را ترك كرد و به وطنش برگشت

در استرالیا در سال 1921 در زمینه برق هواپیما کارکرد و شرکت هوایی که به تازگی تاسیس شده بود بنام  west Australian Airways WAA اسمیتی را برای پرواز محموله پستی استخدام کرد این برای سر چارلز فرصت بزرگی  بود و او توانست تجربه بیشتری بدست آورد معهذا هنوز بزرگترین آرزویش براورده نشده بود .ضرب المثلی است که می گوید افراد شبیه به هم غالبا وقت را با هم می گذرانند واین چالز یولم همکار اسمیتی در WAA  بود که به نظر می رسید رویای مشابهی باهم دارند .آنها کشف کردند که هردویک آرزوی یکسان دارند .

 

عبوراز اقیانوس آرام

 اگر چه برای برخی این یک ایده غیر ممکن به نظر می رسید . این دونفر باهم همکاری کردند تا به هدف متحد هوانوردیشان نایل گردیدند .  به منظور دریافت آموزش بیشتر هردونفر تصمیم گرفتند تابا چالش کوچکتری شروع کنند .درسال 1926 آنها پروازی را در اطراف استرالیا داشتند ورکورد جدیدی را به ثبت رساندند وآن رابه نصف زمانی که قبلا برای آن صرف شده بود کاهش دادند ودر 10 روزو 5 ساعت استرالیا را دور زدند . مسلما این موفقیت کمک فراوانی به تقویت اعتماد به نفس آنها و آرزوی اولیه شان برای عبور از اقیانوس آرام نمود که دیگر غیر واقعی به نظر نمی رسید . همچنان که تلاشهایشان بیشتر می شد آنها فهمیدند که باید هواپیمایی را اجاره کنند که مناسب برای رسیدن به هدفشان باشد .

درژانویه سال 1927 آنها به ایالت متحده امریکا رفتند . تابهترین هواپیمای ممکن راپیداکنند تا به آنها کمک کند که ارزویشان براورده شود . بعداز چندین ماه آنها تصمیمشان راگرفتند وامن ترین هواپیما (فوکر) سه موتوره را با موتورهای wright whirlwind   را انتخاب کردند. چالش بعدی چیره شدن بر موانع مالی بود . آنها با تعمیر وبه روز کردن هواپیماهای سه موتوره آسیب دیده بر این هم فاتح شدند .
آنها همچنین توجه تاجر ثروتمند آمریکایی به نام (کاپیتان جی .آلان هانکوک ) راجلب کردند که کمک مالی به آنها ارائه کرد. سر چارلز بعد از فوت دخترش ماری جین خیریه ای را به نامش (ای اس بی ال فابیان ) بنیان نهاد . سر چارلز باهمکارش چارلز یولم همکاری کرد تا رویایشان را برای عبور از اقیانوس آرام باهواپیما دنبال کنند . اقدامی که در آن زمان انجام نشده بود برای کمک به آنها درداشتن یک هواپیمای مناسب تاجر (کاپیتان جی .آلن هانکوک ) حمایت مالیش را به آنان ارائه کرد . همه چیزها خوب پیش می رفت مثل اینکه از بهشتهای بالا فرستاده شده بودند . اسمیتی و چارلز به رویای شریکی شان خیلی نزدیکتر شدند . هواپیمای جدیدشان به نامsouthern cross به خود گرفت ولی سرچارلز به مهربانی آن را (اتوبوس قدیمی ) نامید . آن 6840 کیلوگرم وزن داشت وچهار خدمه آن 291 کیلوگرم بودند . این هواپیما که برای ثبت رکوردهای جدید آماده بود سرعت پروازی معادل 150 کیلومتر در ساعت داشت .

آماده شدن پرشور آغاز گردید هر دو خلبان توانایشان را در پرواز بدون دید انجام دادندکه در آن تنها ازوسایل هواپیما برای هدایت هواپیما استفاده می شود .این در موقعیتهایی که دید کم به علت حضور ابرها وگردوغبار یا چنین پدیده هایی وجود دارند انجام می شود .این دو خلبان بلند پرواز نیز از هدایت رادیویی استفاده کردند وپروازهای طولانی مکرر را انجام می دادند .مقاومت فیزیکیشان نیز برای ماموریت موفقیت آمیز ضروری بود . ازاین رو آنها به تناوب پرواز میکردند  که مجموع آن 40 ساعت می شد در حقیقت آنها برای هر احتمالی آماده می شدند با اعتماد به نفس کامل، در هواپیمایشان این پیشگامان تاریخ پروازشان را در تاریخ ثبت کردند .


آن 31 می سال 1928 بود هوا عالی بود وآنها از ( اوکلند ) آمریکا بلند شدند به (اسمیتی ) و کمک خلبانش چالز یولم دو نفر از دوستان آمریکایی پیوستند . هدایتگر (هاری لیون ) واپراتور رادیو (جیمز وارنر ) . نورهای براق پل شکوهمند golden gat bridge در خلیج سانفرانسیسکو در مه صبحگاهی به آنها سلام گفت . این را در نظر داشته باشید پروازها در آن موقع به راحتی وآسودگی که امروز هستند نبودند اما برای (اسمیتی ) و(چالز یولم ) هیچ چیز دیگر مطرح نبود این لحظه ای بود که هر دو مرد از زمان کودکی رویایش راداشته اند . 83 ساعت و 38 دقیقه بعد خدمه هواپیما در (بریسین ) استرالیا به زمین نشست که اتفاقا شهر محل تولد اسمیتی بود گفته میشود که 300 هزار نفر بعداز رسیدنشان به آنها خوش آمد گفتند و البته والدین مفتخر اسمیتی اورا به ارامی در آغوش گرفتند در حالی که جمعیت تشویق کننده نشان دادند که از شهروندانشان خرسند هستند .

این اولین عبور هوایی از اقیانوس آرام بود ومسافت 11900 کیلومتر اقیانوس آبی پهناور را در بر گرفت . بعداز اولین مهمانی خوش آمد مقامات عالی رتبه به این چهار پیشگام تبریک گفتند و به افتخارشان یک رژه باشکوهی برگزار گردید . رییس جمهور ایالات متحده (کالوین کولیج ) این پیام را برای (سرکینگفورداسمیت ) فرستاد . (صمیمانه به شما وهمراهانتان در این پرواز موفقیت آمیز از اوکلند تا استرالیا تبریک می گویم . پیشگامی درخشان ودلیرانه شما انگیزه هوانوردی را تسریع کرده وپیوندها را بین کشورهای مشترک المنافع و کشور ما را مستحکم کرده است .) سر چارلز پر انرژی ودوستش آقای یولم نمی خواستند در این نقطه متوقف شوند . موفقیتشان در پرواز عبور از اقیانوس آرام آنان را متقاعد کرد که هواپیمایشان می تواند آنها را به هر جایی پرواز دهد. هر دو آنها احتمال پرواز بیشتر را مورد توجه قرار دادند . اولین مرحله در نائل شدن به این چالش جدید انجام یک پرواز داخلی بود . در آگوست سال 1928 این دو خلبان پیشگام برای اولین بار پرواز بدون وقفه از ملبورن به پرت را انجام دادند که آن طول استرالیا می باشد . بار دیگر آنها به این حقیقت آگاه شدند که هواپیمای Southern cross خیلی خوب کار می کند واین دو مرد آمادگی واراده پرواز را داشتند و می خواستند که بالای دریای (تاسمانی ) پرواز کنند . آیا آن به حقیقت پیوست ؟ پاسخ یک بله طنین انداز است . آنها اولین پرواز را برای رسیدن به زلاند نو از بالای دریاها انجام دادند که ان نشانه موفقیت دیگری در سابقه ممتازشان بود . پرواز برگشتیشان در اکتبر سال 1928 انجام شد .پرواز زلاند نو به استرالیا پرواز تاریخی بود . سا بعد در سال 1929 رکورد جدیدی را ثبت کردند . پرواز از سیدنی به لندن در 12 روز و 18 ساعت . بعدها سرچارلز 32 ساله درسال 1930 بدون دستیار 16 هزار کیلومتر را طی مسابقه هوایی انگلستان واسترالیا پرواز کرد . به خاطر یک رکورد جدید دیگر برای پرواز تک نفره از انگلستان به استرالیا درسال 1933 سر چارلز بزرگترین خلبان جهان لقب گرفت .


 (سرچارلز ادواردگینگ فورد اسمیت ) درسن 38 سالگی هنگامی که سعی می کرد رکورد سرعت قبلی اش در مسیر انگلستان به استرالیا رابهتر کند دیگر دیده نشد . (سر چارلزادوارد کینگ فورداسمیت ) معروف است که نسبت به هر خلبان دیگری مسیرهای طولانی تری را پرواز کرده باشد . شهامت او حقیقتا فرح بخش است . وزندگیش یک افسانه شد .وشماری از کتابها وفیلمها بر اساس شاهکارهای شگفت انگیز (سرچارلز ) وجود دارند . شیفتگی و جذبه زندگی این خلبان بسیار محبوب باقی می ماند . فیلم جدیدی درباره زندگیش توسط فیلمساز استرالیایی برنده جایزه (دامین لی ) برای اکران درسال 2010 برنامه ریزی شده است . بزرگترین فرودگاه سیدنی به افتخارش (فرودگاه بین المللی کینگفورد اسمیت ) نامگذاری شده است . (southern cross ) که هواپیمایش بود تا به امروز نگهداری شده ودر فرودگاه (بریسبن ) در استرالیا نمایش داده شده .

بیش از 80 سال از رکورد عبور این هواپیما از اقیانوس آرام میگذرد
 

  عکس سرچارلز نیز در اسکناسهای 20 دلاری استرالیایی به تصویر کشیده شده . که از سال 1966 تا 1994 در گردش بود . هر بار که ما هوایی سفر میکنیم ما به شکلی به آن قهرمانان شجاع که راه را نشان دادند مرتبط می شویم .آنها خطرها ومحرومیتها ی بسیار زیادی تحمل کردند. واین رابرای ما ممکن می سازد تا از راحتی های سفر وحمل ونقل اقلام ضروری در مسافتهای طولانی لذت ببریم . ما از پیشگامانی مانند سرچارلز ادوارد کینگفورداسمیت سپاسگزاریم که شهامت مهارت وعشق فراوانشان به پرواز برای مدتها به یاد خواهد ماند .

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی