اطلاعات تماس

این سایت توسط فاطمه افتخاری و شهناز خبره دست  با هدف معرفی و توسعه  ورزشهای هوایی در کشور ، طراحی و راه اندازی گردیده است . 

 

info@flytime.ir

فاطمه افتخاریبیوگرافی فاطمه افتخاری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

من فاطمه افتخاری، متولد اردیبهشت ماه 1368 دارای مدرک کارشناسی اقتصاد از دانشگاه اصفهان و هم اکنون مدیر فروش شرکت نایین موتور می باشم. 18 سال داشتم که همراه برادرم آموزش پاراگلایدر را در باشگاه سپهر آشیان اصفهان شروع کردیم. در اون زمان پرواز برای ما مفهومی جز جدا شدن از زمین، چند دقیقه آویزون موندن به هارنس و فرودی با کمک مربی نبود.

 

خوب یادمه اولین ترمال رو 2 سال بعد از شروع آموزش با کمک آقای مسعود رحیمی در سایت گردنه رخ اصفهان چرخیدم. هیجانی که اون روز داشتم رو نمی تونم فراموش کنم.همون روز ها بود که آقای رحیمی به من اعتماد کرد وبرای اولین بار لندینگ رو به خودم واگذار کرد و من واقعا احساس می کردم به موفقیت بزرگی دست یافتم! اولین گام های آموختن پرواز رو همون روز ها بر می داشتم و به خاطرش از آقای رحیمی به عنوان اولین فردی که این اجازه رو بهم داد متشکرم.!!!

همین که مرد نبودم کافی بود که جدی گرفته نشم و ناتوان در پرواز محسوب بشم. اولین کسی که من رو واقعا جدی گرفت استاد علیرضا اثنی عشری بود و من احساس میکردم وارد یه رویای باورنکردنی شیرین شدم...خودم هم باورم نمی شد اما من می تونستم!!! انگار استعداد هام، توانایی هام، جرات و جسارتم ناگهان کشف شد و من حس می کردم دارم از کف به اوج میرسم.گاهی با خودم فکر می کنم شاید استاد حتی بیش از حد توانم به من اعتماد کرد اما در نهایت او کسی بود که مثل یه فرشته نجات وارد زندگی پروازی من شد و به من نشون داد که می تونم پرواز کنم!

استادم یک بال بیگینر آکرو بمن داد ( کاری که قبلا در ایران هیچ مربی برای هیچ دختری نکرده بود ) و مانور های SIV و مانور های ابتدایی آکروباسی رو با من کار کرد و من عاشق هیجان سرعت و شتاب این سبک پرواز با پاراگلایدر شدم. من هیچ وقت یه خلبان اکروباسی واقعی نشدم اما بی شک از هیجان آنگیز ترین روز های پروازیم زمانی بود که با رولینگ در حال شیطنت، وینگ اور و ست زدن بودم. توانایی کنترل رولینگ یه هدیه بزرگ یعنی درک ظرافت کنترل یه بال کلاس 2 روبه من داد و یه بال کلاس 2، من رو با دنیای جدید پرواز مسافت آشنا کرد. من ازاستادم با تمام وجود متشکرم. انگار از اول برام برنامه داشت .اون روز ها حس می کردم من پیشرفت نمی کنم استادم من رو پیشرفت می ده. همیشه قبل از من می دونست که به چی نیاز دارم و اون رو بهم می داد تا رشد کنم و این بار با دادن که یه بال کلاس 2 برای پرواز مسافت بود دوباره یه پنجره ی جدید به روم بازکرد.

 

کمک ها و راهنمایی های استاد مهدی خبره دست و همسرم هادی خبره دست در پرواز و کایتینگ روی تپه های یزد مهارتی متفاوت با هر آنچه که قبلا آموخته بودم به من داد و بی شک در ارتقا سطح پرواز من تاثیر بسیار زیادی داشت.

 

تجربه بهم ثابت کرده که هر بار در پرواز نا امید می شم یه فرشته یا بهتره بگم یه پرنده ی نجات پیدا می شه و این بار کمکی که از آسمون برای من که یک سالی از پرواز دور بودم رسید، محمد سمنانی بود.محمد 2 بار رکورد پرواز ایران رو از سایت گردنه رخ اصفهان ارتقا داده و این باعث شده این سایت به عنوان محل مناسبی برای خلبان های مسافت ایران شناخته بشه و پرواز کنار بهترین های ایران یه سکوی پرتاب دیگه برای من بود. اولین باری که همراهشون پرواز کردم یه مسافت 60 کیلو متری رو پرواز کردم. ولی بی شک مهم طول این پرواز نبود مهم عرضش بود!!! من فهمیدم که از پرواز ترمیک هیچی نمی دونم! فکر می کنم تنها برگ برنده من این بود که قبلا با بال آکروبا سیم اون قدر تکون خورده بودم که از تکون خوردن توی ترمال نمی ترسیدم و به این ترتیب شروع کردم به یاد گرفتن از اونها...

 

روز 17 تیر ماه سال جاری با طی مسافت 130.31 کیلومتر در پروازی 4 ساعت و 43 دقیقه ای رکورد مسافت پرواز با پاراگلایدر بانوان ایرانی را برای دومین بار ارتقا دادم . این پرواز که اولین رکورد بالای صد کیلومتر بانوان ایرانی ست از سایت گردنه رخ شروع و در نزدیکی میمه به پایان رسید.

ارزشمند ترین و خاطره انگیز ترین پرواز خودم را پروازی 110 کیلومتری میدانم که 26 تیر ماه سال 93 به همراه محمد سمنانی وکیوان آریان پور در شرق سلسله جبال زاگرس انجام دادم. این اولین تلاش خلبانان پاراگلایدر برای عبور از رشته کوه زاگرس بود که تجربه ی بی نظیر پرواز در دره ها و دیدن قله ی زرد کوه را در اختیار من قرار داد. در این پرواز محمد سمنانی موفق به عبور از شرق به غرب رشته کوه زاگرس شد و من لحظه ای رو که با ارتفاع 4700 متر از سطح دریا هنوز قله ی دیواره ی پوشیده از برف کنارم رو نمی دیدم رو هیچ وقت فراموش نمیکنم..

 

به نظر من نقاط عطف زیادی در پاراگلایدر ایران وجود داشته و بی شک سال 91 یکی از اون نقاط بود تعداد خلبان هایی که پرواز مسافت رو تا قبل از این سال تجربه کرده بودند بسیار محدود بود اما تشکیل گروهی به نام IPC و ایجاد انگیزه برای آموزش و رقابت باعث شد شاهد رشد چشمگیری در خلبان های کشورمون باشیم

 به لطف زحمات محمد سمنانی و کیوان آریان پور من تابستان 93 شاهد یه معجزه بودم. معجزه ای که شکوه و عظمتش بی اندازه بود. 15 خلبان با تجربه های متفاوت پروازی که با هم تیک آف میکنن ... ساعت ها کنار هم پرواز میکنن. یاد میگیرن ، یاد میدن و بیش از نصفشون صد کیلومتر دورتر کنار هم فرود میان.

یکی از با شکوه ترین مناظر زندگیم گگلی بود که میتونستم در اون بیش از 12 خلبان رو بشمارم و منظره ی بک راند رو قله ی پوشیده از ابر سبلان زینت داده بود. من به خاطر تمام این تجربه ها از تمام کسانی که به من آموختند و تمام افرادی که کنارم پرواز کردند سپاس گزارم.

 

تجربه ی پرواز ترمیک برای من فرای بازی با بال بود. تجربه طی مسافت ها، استفاده از نیروی گرمایی خورشید برای سفر کردن ، پرواز کنار عقاب ها ... انگار من هم کم کم داشتم پرنده می شدم. پرواز زندگی من رو عوض کرد و دنیا رو از بالا بهم نشون داد ، من رو به خودم ثابت کرد. پرواز عشق زندگیم رو بهم داد. من همسرم رو اولین بار در آسمون ، وسط یه ترمال دیدم و بعد از اون همسرم، مربی، حامی و هم پروازیم بود.

فکر می کنم برای رسیدن به خواسته هامون در زندگی باید تلاش زیادی کنیم و باید شرایط هم برامون فراهم باشه. من بهترین پدر و مادر دنیا رو داشتم که درکم می کردن و حامیم بودن.بهترین همسر دنیا که مشوق و همراهم بود و بهترین مربی های کشورم که بهم اعتماد کردند و بزرگوارانه هدایتم کردند و حالا این منم که حس می کنم اون قدر تلاش نکردم که بتونم بگم از این همه فرصت استفاده کردم. من یه تازه کارم و امید وارم بتونم یه روز مثل یه پرنده ی واقعی پرواز کنم.
    
  

 

 

نظرات   

 
0 #18 fateme 1395-07-29 13:43
سلام خانم افتخاری خوش به حالتون منم عاشق حیجانم میشه راهنماییم کنین
نقل قول
 
 
0 #17 aIDi 1395-06-01 06:24
...با سلام و احترام آسمانی ...
من در ابندای جاده پروازم ... تازه شروع کردم ... و هر کسی یه الگو واسه پیشرفت داره ... حالا الگوی من شما هستین ... درود بر همت و شجاعتتون
.... خواهشم اینه که از خاطرات و تجربیاتتون بنویسن ... خیلی بما کمک میکنه که زودتر راه بیفتیم ..... ممنونم .....
نقل قول
 
 
0 #16 محمد علی 1395-04-29 15:40
تلگرامتون؟؟؟
نقل قول
 
 
0 #15 seyediliya 1395-04-29 15:39
ادرس کانال رسمی تلگرامتونم بدید لطفا
نقل قول
 
 
0 #14 احمد 1395-02-21 04:22
8) آفرین به همت شما
نقل قول
 
 
0 #13 sadegh 1394-10-26 10:00
بلند اسمان جایگاه من است 8)
نقل قول
 
 
+1 #12 علی 1394-08-10 10:13
سلام به خانم افتخاری و همه پرنده های عزیز
راستش من تازه دارم آموزش میبینم
فکر نمیکردم بیش از 10 دقیقه بشه پرواز کرد
شهر من جیرفت از استان کرمانه
جاذبه های فراوانی داره
و نقاط مناسب آموزش از مقدامتی تا ...
کاش خاطرات شما را بخونن و انرژی بگیرن و آسمون شهرمون بالبارون بشه
به شما به عنوان یک ایرانی افتخار میکنم
نقل قول
 
 
+1 #11 اسفندیار لطفی 1394-07-10 10:38
سلام خدا قوت
نقل قول
 
 
+1 #10 اسفندیار لطفی 1394-07-10 08:38
با سلام خدمت خانم افتخاری قهرمان و خیلی قهرمان واقعا افتخار میکنم به این بانوی ایرانی قهرمان. خانم افتخاری عزیز خواهر محبوبم من واقعا تحت تاثیر نگارش و جرات شما قرار گرفتم من از زمانی که یادم هست و درس ویلبررایت را خواندم عاشق پرواز و در آرزوی پرواز بودم و هستم ولی تاکنون نتونستم یعنی شرایطش فراهم نشده واسم که پرواز کنم ولی از این که با شما آشنا شدم (از این سایت)تصمیم دارم پرواز را تجربه کنم از شما میخوام همانطوری که شما را یاری کردند مارا در این راه یاری و راهنمای کنید . اسفندیار لطفی از گیلان
نقل قول
 
 
+1 #9 علیرضا 1394-06-12 16:28
با آرزوی موفقیت های بیشتر برای شما.
قلمتان زیباست. تجارب خوبی داشتید در کنار انسانهای خوب و شریف وکاربلد.
همچنان رکورد بزنید. :-x
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی